top of page

Intencje i ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

Dołącz do naszej parafialnej społeczności na WhatsApp

kliknij tu

 

 

 

Dzisiejsza kolekta specjalna – kopertowa na pokrycie kosztów funkcjonowania naszej Parafii. Za tydzień kolekta na rzecz archidiecezji i zbiórka do puszek przed kościołami, na rzecz - prowadzonego przez Caritas - Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które aktualnie wspiera ponad 9 tys. osób z 14 krajów, zapewniając profesjonalną pomoc psychologiczną, prawną, językową i finansową.

 

W środę Msza św. na zakończenie roku szkolnego.

 

W związku ze zbliżającym się czasem urlopowym prosimy o załatwienie wszystkich pilnych i ważnych spraw w kancelarii parafialnej. Kancelaria będzie nieczynna od 8 do 19 lipca oraz od 5 do 16 sierpnia.

 

W kancelarii można zapisać się na pieszą Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę.

 

Franciszkanie z Rybnika zapraszają na pielgrzymki:

Dukla, Miejsce Piastowe, Kalwaria Pacławska i inne miejsca w dniach 12 – 14 lipca.

Włochy – San Giovani Rotondo, Cascia, Padwa, Asyż, Siena w dniach od 7 do 14 września. Szczegóły na plakatach.

 

Tak jak w ubiegłym roku, w czasie zbliżających się wakacji, zapraszamy do udziału w spotkaniach integracyjnych zwanych „Boskimi czwartkami”. Zaczynamy zawsze od Mszy św. o 18:00. Po Mszy odbędą się na placu przy probostwie spotkania o różnorodnej tematyce, na które udało się zaprosić ciekawych gości. Wspólnymi siłami przygotowujemy zawsze jakiś poczęstunek. Wszystko kończy się około 21:00 – w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Uwaga!

Rada parafialna zdecydowała jednomyślnie o zmianie godziny Mszy świętej niedzielnej z 11:00 na 10:00 od pierwszej niedzieli lipca.

Parafialna wycieczka na Babią Górę

nocne wejście na pierwszy letni wschód Słońca

19/20 czerwca 2024

w środę 19 czerwca:

godz. 20.00 zbiórka i wyjazd, po drodze zatrzymamy się na toaletę i ewentualne zakupy na stacji paliw

godz. 24.00 przyjazd na Krowiarki, parkowanie i wyruszenie na szczyt

godz. 3.00 biwakujemy na szczycie,

godz. 4.31 spodziewany wschód słońca

godz. 5.30 ruszamy ze szczytu na Markowe Szczawiny

godz. 7.00 śniadanie na Markowych Szczawinach (we własnym zakresie)

godz. 9.00-9.30 powrót do autokaru

godz. 11.00 przystanek w Skoczowie – Muzeum św. Jana Sarkandra i Kaplicówka

godz. 14.00 powrót do Rybnika w czwartek 20 czerwca

Są jeszcze miejsca wolne. Tworzymy 30-osobową grupę, z licencjonowanym przewodnikiem.

 

"BOSKIE CZWARTKI"

spotkania integracyjne parafii św. Jana Sarkandra w Rybniku

lipiec - sierpień

zapraszamy w czwartkowe wieczory

 

4 lipca – Inauguracja wakacyjnych spotkań. Gościem pierwszego „Boskiego czwartku” będzie Ksiądz Arcybiskup Adrian Galbas. Spotkamy się w ten wieczór przy ognisku, z gitarami. Będzie to spotkanie w luźniej, wakacyjnej atmosferze.

 

11 lipca – „Boski czwartek” po śląsku. Gościem wieczoru będzie nasza parafianka Betina Zimończyk, Ślązaczka Roku 2001. Pojawią się także inni laureaci konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”

18 lipca – Spotkaniem z Michałem Góralem

Zapraszamy na spotkanie i rozmowę po filmie z autorem filmu dokumentalnego „Cud na Nowolipkach” oraz rozmowę o książce „Zapatrzeni”.  Autorem filmu i książki jest Michał Góral, operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych.

Tematem obu tych pozycji jest najogólniej pojęta tęsknota za duchowością przeżywana bardzo osobiście.

Film w ciągu 43 minut opowiada o niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce w Warszawie w 1959 roku. Wokół kościoła pod wezwaniem Św. Augustyna na Nowolipkach zaczęły się gromadzić ogromne tłumy ludzi z całej Polski - również ze Śląska, aby obejrzeć niezwykłe zjawisko. Ten kościół z wysoką wieżą jest znany z tego, że jako jedyny ocalał po tragicznym Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Wydawać by się mogło, że to temat lokalny, dotyczący Warszawy. Jednak historia ta miała miejsce w bardzo trudnych czasach PRL-u i w bardzo tragicznym miejscu ludzkiego cierpienia. Oprócz lekcji historii najnowszej możemy spotkać się w tym filmie ze świadkami wydarzenia, którzy przeżyli to tak bardzo, że po 60 latach pamiętają szczegóły i opowiadają o swoich przeżyciach z przejęciem.

Książka „Zapatrzeni” to album i rozmowy z wybitnymi polskimi aktorami. Nie opowiadają w niej o swojej bogatej karierze, ale podzielili się swoimi bardzo osobistymi i często bardzo trudnymi przeżyciami. Niezależnie czy są praktykującymi katolikami czy nie, wszyscy mają potrzebę duchowości i wielką wrażliwość. Dzielą się tym, choć to bardzo osobiste dramaty. Wielu z nich już nie żyje: Franciszek Pieczka pochodzący z okolic Wodzisławia, Jerzy Turek, znany i wybitny komediowy aktor-znany chociażby z filmu „Miś”, Alina Janowska, znana i lubiana aktorka. Opowiadają w tej książce o sobie również wybitni aktorzy współcześnie tworzący jak Halina Łabonarska czy inni.

Warto porozmawiać o tym co dla nas ważne, czego poszukujemy w życiu. O tolerancji, która pozwala z miłością spojrzeć na innych ludzi. Przeżyjmy to wspólnie, niezależnie od wieku.

Michał Góral był także m.in. operatorem takich filmów jak Złotopolscy czy Korona Królów. Jagiellonowie.

25 lipca – Muzyczny „Boski czwartek” z zespołem Kwaśnica Bavarian Band

Historia zespołu sięga lat 80-tych. Specjalizują się w muzyce alpejskiej (bawarskiej i tyrolskiej), grają również do tańca. Występowali w Niemczech, Austrii, Francji, Szwecji. W repertuarze mają swoje autorskie utwory, których można posłuchać między innymi w śląskich mediach.

1 sierpnia – Kolejny muzyczny „Boski czwartek” tym razem z Duetem „Arton”.

Marcin Ochojski, który gra czasem na organach w czasie Mszy św. w naszym kościele zagra na trąbce, jednak głównym bohaterem wieczoru będzie fletnia Pana, na której zagra Katarzyna Szymik.

Będzie to koncert, w czasie którego będziemy mogli usłyszeć osobliwe dźwięki niezwykłego instrumentu. Jest to instrument w zasadzie nieobecny w naszej kulturze. Jest czymś oczywistym w kulturze i tradycji peruwiańskiej, choć jego historia wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Przekonamy się co można wyczarować z wiązki bambusowych rurek, kiedy usłyszymy między innymi utwory takie jak „Samotny pasterz” czy „El Condor passa”.

 

8 sierpnia – Spotkanie z Marcinem Jakimowiczem

Marcin Jakimowicz urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa św. Jacka. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”.

W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem i sprzedały się w kilkudziesięciotysięcznym nakładzie.

Od tej pory wydał jeszcze m.in.: "Dziennik pisany mocą", "Dno", "Drugie dno, czyli muzyka i świąteczny nastrój", "Tramwaj, kefir i bułka”, „Pełne zanurzenie”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo?”, „Wyjście awaryjne”, „Ciemno, czyi jasno”, „Jak się wygrywa wojny?” i „Jesteś wybrany”.

Publikował m.in. w Rzeczpospolitej, W drodze, bruLionie, Frondzie, Liście i Pastores. Mąż Doroty, ojciec Marty, Łukasza i Nikodema.

 

 

22 sierpnia - „Boski czwartek” dla dzieci

Zapraszamy do współpracy, jak w roku ubiegłym, wszystkich chętnych, którzy zechcą zorganizować różnego rodzaju atrakcje i zabawy dla dzieci.

 

 

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 29 sierpnia, z powodu parafialnej wycieczki do Wiednia, czwartkowe spotkania nie odbędą się.

 

Powstała inicjatywa utworzenia Róży różańcowej św. Józefa. Grupa ma zjednoczyć

dwudziestu żonatych mężczyzn, którzy będą modlić się za swoje żony i rodziny oraz za wszystkie żony i rodziny z tej grupy różańcowej. Każda z osób zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki różańca. Idea róży różańcowej polega na tym (jeśli jest to pełna róża składająca się z 20 członków) że każdy jej uczestnik a także ci, za których się modli, każdego dnia mają udział w pełnej modlitwie różańcowej. Podjęcie modlitwy nie zwalnia z konkretnego działania wobec swojej rodziny, jednak z pewnością te działania może wspomóc. Proponujemy, by zobowiązanie wstępnie podjąć na okres jednego roku. Zaczynamy z ostatnim dniem grudnia kończącego się roku. Chętnych do udziału w modlitwie zapraszamy do zapisania się na listę w zakrystii.

Wydarzenia parafialne minionego roku

 

31 grudnia 2022 – zmarł Benedykt XVI, podjęto próbę zorganizowania wyjazdu na pogrzeb

6 stycznia 2023 – Dzieci Maryi wcieliły się w rolę misyjnych kolędników

8 stycznia – koncert kolęd chóru „Bel canto”

11 lutego – dzień chorych (85 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych)

7 marca – 50 lat ks. proboszcza

20 – 23 marca – rekolekcje szkolne, prowadził ks. proboszcz

24 marca – Mężczyźni św. Józefa zorganizowali Drogę krzyżową wzdłuż granic naszej parafii (ponad 20 osób)

26 marca – Lament serdeczny – koncert chóru „Autograph”

27 – 29 marca – rekolekcje parafialne, które poprowadził ks. Damian Jarnot, proboszcz z Kamienia

31 marca – bierzmowanie (44 osoby)

1 kwietnia – koncert wielkopostny „Nikt Cię nie kocha tak jak On” (ze zbiórką charytatywną dla Samuela chorego na raka)

7 kwietnia – Wielki piątek z drogą krzyżową w plenerze

na Triduum zaśpiewała dla nas nowo powstała schola parafialna

9 kwietnia – Wielkanoc

13 kwietnia – konwent wielkanocny dekanatu Rybnik w naszym kościele

2 – 12 maja – pielgrzymka do Ziemi Świętej (50 osób)

14 maja – jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. proboszcza

15 maja – poświęcenie kapliczki na skraju lasu na Pozastawie

20 maja – międzypokoleniowe spotkanie ministrantów

21 maja – pierwsza Komunia św.

27 maja – rowerowa wyprawa do Rud (50 osób)

4 czerwca – odpust parafialny

8 czerwca – Boże Ciało

8 – 10 czerwca – pobyt na Górze św. Anny „Babciu, dziadku, zabierz wnuki na Górę św. Anny”

11 czerwca – niedziela ze św. Szarbelem (goście z Libanu i pan Aleksander Bańka)

18 czerwca – modlitwy przy kapliczce Serca Pana Jezusa na Pozastawie

26 - 28 czerwca – rekolekcje kapłańskie ks. proboszcza na Svatym kopečku na Morawach i wizyta w Holešovie, w kościele, w którym posługę pełnił św. Jan Sarkander

 

Boskie czwartki – lipiec i sierpień - w każdy czwartek wakacji miało miejsce spotkanie z gościem, śpiewanie karaoke, poczęstunek i modlitwa na zakończenie - Apel Jasnogorski o 21:00

goście:

podróżnik Michał Piec

siatkarz Rafał Szymura

artystka Karolina Hozer – wieczór piosenki francuskiej z dobrą współpracą ze Stowarzyszeniem miłośników dzielnicy Paruszowiec-Piaski

aktor Grzegorz Widera

spotkanie popielgrzymkowe

Boski czwartek dla dzieci

spotkanie z autorką książki o bł. ks. Janie Masze Agnieszką Huf

człowiek wielu talentów min. pasjonat i znawca ciekawych drzew – Aleksander Żukowski

koncert i tańce na zakończenie lata z zespołem „Dźwiękoszczelni”

- boskie czwartki to wielu zaangażowanych bezinteresownie ludzi, odnowiliśmy kilkadziesiąt krzesełek, podarowany stół, były osoby, które przynosiły i przygotowywały poczęstunki

6 sierpnia – modlitwy przy kapliczce Matki Boskiej Anielskiej na Piaskach

2 września – Msza żniwna

16 września – ukazał się artykuł o naszej parafii w Gościu Niedzielnym

18 września – Msza św. dla społeczności szkoły podstawowej z okazji święta patrona – św. Stanisława Kostki

18 września – seans parafialny w Multikinie – film o rodzinie Ulmów

14 – 14 października – wycieczka do Starego Sącza, Szczawnicy, Wadowic, spływ Dunajcem i rejs po jeziorze Czorsztyńskim

29 października – 25-lecie poświęcenia naszego kościoła; konkurs plastyczny dla dzieci

11 listopada – parafialna wycieczka na Baranią Górę

25 listopada - dekanalny dzień skupienia dla członków zespołów charytatywnych

5 i 18 grudnia – współpraca parafii ze Stowarzyszeniem miłośników dzielnicy Paruszowiec-Piaski i z Klubem mieszkańca „Przemysłowa 17” w organizacji spotkania mikołajowego dla dzieci i świątecznego z moczką i wspomnieniami z dawnych czasów

 

Boże Narodzenie z szopką z żywymi zwierzętami, koncertami przed pasterką i w świąteczne popołudnie, dekoracjami i licznym udziałem ludzi w Mszach św.

31 grudnia - Msza św. za parafian i nabożeństwo dziękczynno-błagalne na zakończenie roku

 

grupy działające w parafii:

- grupa adoracji Najświętszego Sakramentu – adoracje odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca

- Ministranci

- Dzieci Maryi

- Mężczyźni św. Józefa

- Wspólnota kobiet święte z Karmelu

- Żywy różaniec

- Domowy Kościół

- Grupa charytatywna

- Szafarze Najśw. Sakramentu

 

gospodarcze sprawy:

zakończenie remontu części mieszkalnej probostwa

wymiana pieców gazowych na probostwie

wydatki za media:

gaz 43 tyś. zł

prąd 20 tyś = 18 tyś za kościół + 2 tyś za probostwo

woda 3,5 tyś. zł

 

w planach:

remont garażu na pomieszczenie do użytku parafian – dzieci, młodzieży i dorosłych

uszczelnienie na styku ściana-dach kościoła

uporządkowanie granic parafii z miastem

znalezienie miejsca i postawienie kapliczki na Paruszowcu

 

jeśmy otwarci na koncerty, spotkania, wspólne posiłki, współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami

- Mini-orszak Trzech Króli

- koncert wielkanocny

 

dla Jezusa i dla ludzi popieramy każdą bezinteresowną działalność

bottom of page