top of page

Intencje i ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

1. Dzisiaj Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Za tydzień Zesłanie Ducha Świętego. Za tydzień odbywa się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

 

2. Dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii świętej przezywać będą „biały tydzień”. Zarówno same dzieci jak i rodziców zachęcamy do codziennego udziału we Mszach świętych.

 

3. Kolekta dzisiejsza przeznaczona na rzecz naszej Parafii. Za tydzień kolekta specjalna – kopertowa a także przed kościołem zbiórka na kwiaty do ołtarzy na Boże Ciało.

 

4. W najbliższą sobotę, 27 maja, odbędzie się parafialna wyprawa rowerowa do Rud Raciborskich „Doliną Rudy do Rud”, do sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej, zwanej Matką Boską Pokorną.

- Całkowita długość trasy w obie strony to około 37 – 40 km

- Zbiórka przy kościele o godzinie 830.

- Na miejscu w Rudach Raciborskich modlitwa i piknik - wspólna agapa. Każdy niech zabierze coś, czym może poczęstować innych.

- Małoletni uczestnicy muszą być obowiązkowo pod opieką osoby dorosłej.

- Zalecamy zabranie podstawowych rzeczy potrzebnych do ewentualnej naprawy roweru (np. dętki).

- Warto mieć coś przeciwdeszczowego oraz kask (szczególnie dzieci).

- Można zabrać koc albo karimatę do siedzenia.

ZAPROSZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO DO UDZIAŁU 

W PIELGRZYMCE MĘŻCZYZN I MŁODZIEŃCÓW DO PIEKAR ŚLĄSKICH 

 

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry! 

 

W nawiązaniu do komunikatu z poprzedniej niedzieli ponawiam serdeczne zaproszenie mężczyzn i młodzieńców archidiecezji katowickiej i metropolii do udziału w tradycyjnej pielgrzymce do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, która odbędzie się już za tydzień, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 28 maja br. 

Będziemy ją przeżywali w roku duszpasterskim, którego hasło brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Ważnym wyznaniem wiary są praktyki religijne, osobista modlitwa, a zwłaszcza uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., co umożliwia nam „niedziela Boża i nasza”, o którą walczyliśmy w Piekarach Śląskich od dziesięcioleci: by była wolna od przymusowej pracy i niedzielnego handlu. W naszej archidiecezji i metropolii ważnym wyznaniem wiary jest udział w pielgrzymkach do naszych lokalnych sanktuariów. Zwłaszcza dwie pielgrzymki - majowa mężczyzn i sierpniowa kobiet do Matki Bożej Piekarskiej - weszły w krwiobieg życia religijnego na Górnym Śląsku. Jako wspólnota Kościoła czekamy na te wydarzenia, które umacniają nas w wierze i dają orientację w szybko zmieniającym i odwracającym się od Boga świecie. 

Dlatego serdecznie zapraszam was, Bracia, do udziału w tegorocznej pielgrzymce. Zapraszam, tym bardziej, że jej głównym motywem jest dziękczynienie za wizytę papieża Jana Pawła II w Katowicach-Muchowcu w 1983 r., gdy nasze spotkanie z Nim odbyło się w obecności Maryi w Jej piekarskim wizerunku. Jako pokolenie pamiętających to wydarzenie chcemy dziękować za dar tego spotkania oraz przypomnieć główne wątki papieskiego nauczania o ewangelii pracy, a przy okazji stanąć murem przy Janie Pawle II, na nowo odkryć aktualność Jego nauczania i poprowadzić na spotkanie z Nim młodsze pokolenia. Serdecznie zapraszam więc wszystkie pokolenia do udziału w pielgrzymce. Niech ojcowie pielgrzymują razem z synami, a dziadkowie z wnukami. Niech w Piekarach będą reprezentowanie wszystkie parafialne wspólnoty, niech to pielgrzymowanie zorganizują wspólnie duszpasterze i rady duszpasterskie oraz ruchy i stowarzyszenia, zwłaszcza zrzeszające mężczyzn i młodzieńców. Po raz pierwszy na piekarskim wzgórzu staną Rycerze Jana Pawła II, którzy formalnie rozpoczynają swoją działalność w archidiecezji katowickiej. 

 

Bracia i Siostry! W naszej pielgrzymkowej modlitwie na piekarskim wzgórzu będzie uczestniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, który wygłosi homilię oraz pasterze Kościoła z górnośląskiej metropolii i biskupi z krajów misyjnych. Wszystkie rodziny archidiecezji zapraszam do duchowego włączenia się w pielgrzymkę za pośrednictwem transmisji TV Polonia, TV Katowice oraz Radia Katowice i Radia eM. 

 

Wszystkich proszę o modlitwę w intencji pielgrzymów i pielgrzymki, aby jej owoce były trwałe i widoczne w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. 

Na drogę pielgrzymowania do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej błogosławię i życzę pełnego pokoju, rodzinnego świętowania Dnia Pańskiego. 

 

† Wiktor Skworc 

Arcybiskup Metropolita Katowicki 

Planowane przedsięwzięcia:

21 maja

Pierwsza Komunia Święta

27 maja

Wspólna wyprawa rowerowa do Rud Raciborskich

4 czerwca

Odpust parafialny ku czci św. Jana Sarkandra

8 czerwca

Boże Ciało

8 - 10 czerwca

 

Wyjazd na Górę Świętej Anny

11 czerwca

Niedziela ze św. Charbelem

Babciu, dziadku!

Zabierz wnuki na Górę Świętej Anny!

 

 

Planujemy wyjazd na Górę św. Anny od wieczora w czwartek Bożego Ciała do soboty (8 - 10 czerwca 2023) .

Przyjmujemy zapisy. Do dwóch tygodni musimy podać ilość zarezerwowanych miejsc w domu pielgrzyma.

Pokoje i koszty przedstawiają się następująco:

pokój 2-osobowy z łazienką - 260 zł od osoby

pokój 3-osobowy z łazienką - 220 zł od osoby

pokój 4-osobowy z łazienką - 220 zł od osoby

pokój 4-osobowy bez łazienka (łazienka ogólnodostępna na korytarzu) - 175 zł od osoby


Zniżki dla dzieci:

urodzone od roku 2015 - 50 % zniżki

urodzone 2014 i wcześniej – pełna odpłatność

 

Cena to nocleg z wyżywieniem.

 

Pomysł jest taki, by atrakcyjnie spędzić czas w tym świętym miejscu i równocześnie pokazać dzieciom piękno tradycyjnej modlitwy.

Jeśli będzie to możliwe, pójdziemy na nocne dróżki różańcowe albo wstaniemy na wschód Słońca, by modlić się „kiedy ranne wstają zorze”…

 

Jeśli wystarczy miejsc, to mogą jechać także inne osoby (także rodzice z dziećmi).

 

W sobotę 10 czerwca przewidujemy Mszę św. także dla tych parafian, którzy przyjadą na Górę Świętej Anny w tym dniu.

Zapisy i informacje w zakrystii.

bottom of page