top of page

Intencje i ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

1. Kolekty:

29 stycznia – na Parafię

2 lutego – na zakony kontemplacyjne

5 lutego – na archidiecezję, na utrzymanie, remont i działalność domów rekolekcyjnych

 

2. W czwartek 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego zwanego tradycyjnie Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W czasie Mszy św. poświęcimy gromnice.

 

3. 3 i 4 lutego to pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W tych dniach celebrować będziemy dwie Msze św. – rano i wieczorem.

 

W tych dniach odwiedzimy również chorych:

w pierwszy piątek mieszkających w dzielnicy Piaski,

w pierwszą sobotę z Paruszowca i Zastawu.

W sobotę rano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

4. W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy do spowiedzi dzieci, młodzież i dorosłych.

Kandydaci do bierzmowania mają w tym dniu swoje spotkanie formacyjne. Odbędzie się ono po Mszy św. wieczornej.

 

5. Jest możliwość przyjmowania Komunii św. przez chorych w każdą niedzielę. Komunię może przynosić pan szafarz po porannej Mszy św., czyli od godziny 8:30.

6. Pani terapeutka i mediator rodzinny Monika Witas proponuje pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla małżeństw i rodzin przeżywających trudności w wychowaniu dzieci. Spotkania mogą odbywać się w trzecią sobotę miesiąca. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejsze zapisanie się w kancelarii parafialnej. Sprawdź tutaj.

SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO 

PRZED DNIEM ŻYCIA KONSEKROWANEGO 

Drodzy Diecezjanie! 

Bieżący rok liturgiczny przeżywamy w myśl hasła: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Pozwala nam ono pełniej odkrywać misterium Kościoła, jego piękno i bogactwo. Chrystusowy Kościół jest żywą wspólnotą ochrzczonych, bogatą wielością różnorakich darów i charyzmatów, które powinniśmy zauważać i za nie dziękować. Okazję do tego daje zbliżające się w tym tygodniu, celebrowane w czwartek 2 lutego, święto Ofiarowania Pańskiego. Z inicjatywy św. Jana Pawła II Wielkiego od 1997 roku w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Chcemy zatem kolejny raz podziękować Bogu za bogactwo Jego darów obecnych w Kościele. Objawiają się one w sercach kobiet i mężczyzn, którzy realizują życiowe powołanie poprzez oddanie się Chrystusowi na drodze życia według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych, naszym Domem i Matką. 

W naszej archidiecezjalnej wspólnocie aktualnie posługują siostry zakonne z 24 zgromadzeń. Dwa nowe zgromadzenia żeńskie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa i Sióstr Jadwiżanek Wawelskich rozpoczęły posługę w archidiecezji w minionym roku. Obok żeńskich zgromadzeń służą w naszym lokalnym Kościele księża i bracia z 11 zgromadzeń zakonnych męskich. Są w panoramie naszego śląskiego Kościoła obecne kobiety z 11 instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane oraz jedno stowarzyszenie życia apostolskiego. Modlitwa, praca i świadectwo życia osób konsekrowanych ubogacają naszą archidiecezję, ukazując żywotność i różnorodność Chrystusowego Kościoła. Wdzięczni za ten dar osób oddanych przez profesję rad ewangelicznych Bogu i ludziom, chcemy w święto Ofiarowania Pańskiego dziękować Bogu za piękno życia konsekrowanego i prosić o nowe powołania do takiego życia w czasie uroczystej Eucharystii, celebrowanej w katowickiej katedrze 2 lutego br. o godzinie 12. Na tę liturgię zapraszam osoby konsekrowane z całej archidiecezji. Równocześnie proszę wszystkich diecezjan, by tego dnia modlitewna pamięć o osobach konsekrowanych była obecna we wszystkich parafiach, szczególnie zaś tam, gdzie one żyją i posługują. 

Módlmy się za siebie nawzajem, aby świadectwo życia osób konsekrowanych wzmacniało w nas wiarę w Kościół Chrystusowy, Mistycznie Ciało Chrystusa. 

Na końcu proszę, abyśmy wszyscy przyjęli papieską intencję apostolstwa modlitwy na miesiąc luty, w której papież Franciszek zachęca nas do modlitwy za parafie, aby, „stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec najbardziej potrzebujących”. 

Na realizację życiowego powołania do świętości w Kościele Chrystusowym wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii błogosławię. 

† Wiktor Skworc 

Arcybiskup 

Metropolita Katowicki 

WEZWANIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z TRAGEDIĄ 

W PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W KATOWICACH-SZOPIENICACH 

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry! 

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragedią, która dotknęła parafię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Katowicach-Szopienicach, w wyniku której - wskutek wybuchu gazu – dwie osoby zginęły, kilka osób zostało rannych i znajduje się w szpitalach, a budynek probostwa uległ całkowitemu zniszczeniu. 

W duchu braterskiej jedności oraz w imieniu Archidiecezji Katowickiej przesyłam wyrazy solidarności Biskupowi Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prezesowi Synodu Ewangelickiego. Rodzinom ofiar składam wyrazy współczucia, zaś rannym, wśród nich dzieciom, życzę rychłego powrotu do zdrowia, o co się modlimy. 

Jednocząc się z naszymi braćmi i siostrami w modlitwie, o którą proszę wszystkich diecezjan i wspólnoty parafialne naszej archidiecezji, zapewniam także o gotowości udzielenia pomocy materialnej w formie ustalonej z poszkodowanymi. Już dziś deklarujemy gotowość udzielenia gościny, mieszkania i utrzymania. 

W obliczu dramatu, który nas wszystkich dotyka i mobilizuje do modlitwy i solidarnego działania, wspierajmy się słowami Pana Jezusa z Ewangelii, proklamowanej dzisiejszej niedzieli w liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni”. 

Z modlitwą i błogosławieństwem 

† Wiktor Skworc 

Arcybiskup 

Metropolita Katowicki 

bottom of page